ZNACZENIE SAKRAMENTU
Jezus powiedział: «Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę. I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.» (Mt 19, 4 – 6)
Powołanie do małżeństwa jest wpisane w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy. Małżeństwo nie jest instytucją czysto ludzką, chociaż w ciągu wieków mogło ulegać licznym zmianom w różnych kulturach. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1603)
Ja [N.] biorę ciebie [N.] za żonę/męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny, i wszyscy Święci. (Obrzędy sakramentu małżeństwa)
CO TO JEST ŚLUB KONKORDATOWY?
Przed podpisaniem konkordatu (umowy między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską) zawierało się oddzielnie sakrament małżeństwa i związek cywilny. Teraz jest jeden ślub – w kościele, który jest jednocześnie sakramentem i związkiem cywilnym. To właśnie ślub konkordatowy.
FORMALNOŚCI
W kancelarii parafialnej narzeczyni ustalają daty i godziny zawarcia związku małżeńskiego.
Jeśli żaden z narzeczonych nie jest naszym parafianinem, należy dostarczyć zgodę od proboszcza parafii rodzinnej jednej z osób na ślub w Parafii pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku.
Trzy miesiące przed datą ślubu narzeczeni umawiają się w kancelarii na spisanie protokołu przedmałżeńskiego, przynosząc ze sobą:
- akty chrztu (ważne 6 miesięcy od daty wydania) oraz zaświadczenie o bierzmowaniu (jeżeli nie ma tej informacji w metryce chrzytu),
- dowody osobiste,
- kopię świadectwa ukończenia katechizacji na poziomie szkoły ponadpodstawowej,
- jeśli zamierzają zawrzeć ślub konkordatowy – zaświadczenia z USC, stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (ważne 6 miesięcy od daty wydania).
- zaświadczenie potwierdzające odbycie kursu przedmałżeńskiego (dla narzeczonych) i uczestnictwo w spotkanich w Paradni Rodzinnej.
- Spotkania w Poradni Rodzinnej należy umawiać telefonicznie, minimum trzy miesiące przed planowanym ślubem pod numerem (510 331 680 - p. Katarzyna).
-
Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego i kursu poradnictwa rodzinnego można donieść także już po spisaniu protokołu.
WAŻNE KWESTIE DOT. ORGANIZACJI CEREMONII ŚLUBNEJ
!!! W sprawie oprawy muzycznej należy skontaktować się z parafialnym organistą. Jeśli narzeczeni chcą zaangażować dodatkowych wokalistów lub instrumentalistów, są zobowiązani uzgodnić to wcześniej z księdzem w kancelarii oraz z organistą.
Ślub kościelny jest celebracją liturgiczną i jego oprawa muzyczna (repertuar i dobór instrumentów) musi być zgodna z prawem liturgicznym Kościoła.
!!! Fotografowie i kamerzyści przed rozpoczęciem liturgii powinni przyjść do zakrystii, żeby uzgodnić z księdzem zasady pracy. Także oni muszą pamiętać, że uczestniczą w obrzędach religijnych oraz uszanować sakralność miejsca. Warto postarać się o fotografów posiadających uprawnienia do wykonywania pracy w czasie celebracji liturgicznych wydawane przez instytucje kościelne.